Strony informacyjne

Reklama DemoScena 1 podstrony

Przyroda

Świecie leży na Pojezierzu Pomorskim u ujścia rzeki Wdy do Wisły, w miejscu, gdzie wysoczyzna stromo opada w kierunku rzeki. Taka lokalizacja przywodzi na myśl miasto położone na terenach górskich. W okolicach Świecia nie brakuje miejsc, ciekawych pod względem przyrodniczym i z pewnością wartych zobaczenia.

 

CZARCIE GÓRY

Czarcie Góry, potocznie zwane Diabelcami, to rozciągające się między Świeciem a Sartowicami  urwiste, porośnięte lasem parowy i stoki, z których roztacza się wspaniały widok na Wisłę i wpadającą do niej Wdę. Według legendy, miejsce to upodobał sobie niegdyś diabeł, nękający mieszkańców.
Tutejsze wzniesienia mają 60-80 m wysokości. Najwyższy szczyt Czarcia Kazalnica wznosi się na 92 m.  Czarcie Góry to miejsce, gdzie występuje wiele ciekawych i rzadkich gatunków roślin. Występują tutaj między innymi: dzwonek syberyjski, miłek wiosenny, dąb szypułkowy, grab zwyczajny, wiąz szypułkowy, modrzew zwyczajny.
Na terenie Czarcich Gór znajdują się punkty widokowe na Wisłę oraz ścieżka dydaktyczna z kładkami. Wiedzie tędy także pieszy, 14-kilometrowy Szlak Diabelski.

 

ŚCIEŻKA DYDAKTYCZNA CZARCIE GÓRY

 

Otwarta w 2003 r ścieżka przyrodnicza wiedzie ze Świecia do parku przypałacowego w Sartowicach na odcinku ponad 10 km. Wzdłuż zbocza stromo opadającego do Wisły zlokalizowanych jest wiele punktów widokowych na dolinę Wisły. Trasa ścieżki pozwala prześledzić bogactwo flory. Malowniczy wygląd nadają także łąki i sady.

 

REZERWATY

 

Rezerwat Śnieżynka o powierzchni 3 ha, położony we wsi Wiąg, jest fragmentem śródpolnego wąwozu, którego dnem płynie strumień tworzący liczne zakola. Ze względu na znaczne zróżnicowanie siedlisk, rośnie tu ponad 130 gatunków roślin naczyniowych. Wiele z nich jest rzadkością lub podlegają częściowej ochronie, np. kokorycz wątła, fiołek przedziwny, zawilec żółty. Strome stoki wąwozy porośnięte są lasami liściastymi.

 

Rezerwat Ostnicowe Parowy Gruczna zajmuje powierzchnię 24 ha. Zbocza doliny Wisły między Grucznem i Topolinkiem przyciągają botaników ze względu na stanowiska rzadkich gatunków kserotermicznych (roślin wykształcających się na siedliskach o bardzo silnym nasłonecznieniu, silnie nagrzewających się, z niewielką dostępnością wody). Najcenniejszym gatunkiem jest ostnica Jana, stepowa trawa rzadko spotykana w Polsce. Na powierzchni 1,5 ara rośnie około 200 kęp kwitnących i owocujących roślin. Spotkać tu można rzadkie gatunki motyli i chrząszczy a od 2002 r. podjęta została próba przywrócenia wypasu owiec wrzosówek.

 

Rezerwat Grabowiec w pobliżu Sartowic ma powierzchnię 27 ha. Jest rezerwatem leśnym, wyróżniającym się licznymi wąwozami i wzniesieniami urozmaicającymi teren. Obszar ten został objęty ochroną ze względu na zachowany grąd zboczowy z chronionymi i rzadkimi gatunkami roślin zielonych. Można tu spotkać dęby o obwodzie 5-8 m.


0
°
C
H: +
L: -5°
Świecie
Środa, 21 Marzec
Prognoza 7-dniowa
Czw Pt So Nie Pn Wt
+ + + + + +
-2° -2° -1° + +
Test 336x280 - podstrony
Sonda

Czy posłowie powinni oddać nagrody?

Tak
Nie
PORTAL4