Strony informacyjne

Reklama DemoScena 1 podstrony

Izba regionalna

Izba Regionalna Ziemi Świeckiej mieści się w budynku neogotyckim przy ulicy M. Kopernika 2. Składa się z kilku pomieszczeń, z których pierwsze zostało przeznaczone na wystawy czasowe związane z dziejami miasta Świecia oraz jego okolicą – Ziemią Świecką.

W dwóch kolejnych izbach znajdują się eksponaty związane z kulturą materialną Kociewia, w tym meble charakterystyczne dla tego regionu, jak ponad stuletnia maglownica, szafy i kredensy, narzędzia codziennego użytku, w tym lampy, sztućce, nosidła do wody, dzbany, strugi, itp.

W następnym pomieszczeniu zgromadzono średniowieczne eksponaty oraz dwie makiety przedstawiające zamek z okresu XIV wieku i makietę nieistniejącego już miasta lokowanego w widłach Wisły i Wdy z okresu XIV – XIX wiek.

Ostatnie z pomieszczeń jest tematycznie związane z okresem nowożytnym i współczesnym. W gablotach znajdują się dokumenty, zdjęcia i szkice obrazujące życie codzienne mieszkańców z tych okresów, oraz przedmioty codziennego użytku, jak charakterystyczna urzędnicza ostrzynka do ołówków, zabytkowe ornaty, czy butelki z dawnej rozlewni wód mineralnych „Zdrój Marianki”. W pomieszczeniu tym znajduje się również gablota poświęcona społecznej działalności dwóch nieżyjących już członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Świeckiej, śp. Jana A. Kamińskiego i Z. Erdmana.

Izba Regionalna sprawuje opiekę nad zamkiem krzyżackim oraz organizuje w sezonie turystycznym - w okresie od 1 maja do 30 września - szereg imprez plenerowych, popularyzujących dzieje miasta oraz Kociewia, często współpracując w tym zakresie z Towarzystwem Miłośników Ziemi Świeckiej.

Zwiedzanie Izby Regionalnej:

    bilet ulgowy: 3 zł - przysługuje dzieciom i młodzieży uczącej się, studentom do 26 roku życia oraz emerytom i rencistom
    bilet normalny: 5 zł
    bilet rodzinny: 12 zł - dwoje opiekunów + dwoje dzieci
    dzieci do 6 roku: wstęp bezpłatny


Adres oraz godziny otwarcia:

Izba Regionalna Ziemi Świeckiej
ul. Kopernika 2
86-100 Świecie
wtorek - piątek:  10:00 – 17:00

Kontakt:

Izba Regionalna Ziemi Świeckiej
ul. Kopernika 2
86-100 Świecie
tel. +48 795 114 893
czynna od września do kwietnia od maja do sierpnia administracja Izby przenosi się na zamek.


0
°
C
H: +
L: -5°
Świecie
Środa, 21 Marzec
Prognoza 7-dniowa
Czw Pt So Nie Pn Wt
+ + + + + +
-2° -2° -1° + +
Drukarnia MW 1
Sonda

Czy posłowie powinni oddać nagrody?

Tak
Nie
PORTAL4